четвер, 23 лютого 2017 р.

Початкові шви. Загальні відомості
До початкових швів належать контурні та оздоблювані шви, що застосовуються в узорах рослинного орнаменту, як основні, а в багатьох інших – як допоміжні. У виконані ці шви прості, однак під час вишивання слід стежити за тим, щоб стібки були одного розміру на певній кількості ниток і не стягувати тканину. Початкові шви виконують за контуром малюнка або ж ними суцільно заповнюють окремі елементи узору.
Під час виконання цих швів нитку закріплюють на лицьовому боці тканини за допомогою швів: уперед голкою, за голкою, у петлю, які потім покривають настилом вишивки.
Щоб закріпити  нитку швом уперед голкою або за голкою голку з ниткою протягують між кількома нитками тканини в заданому напрямку. При цьому залишають невеликий кінець, який потім покривають вишивкою.
Для закріплення нитки методом у петлю вишивальну нитку складають удвоє  та всилюють в вушко голки. Зробивши маленький стібок, нитку витягують доти, доки на лицевому боці не залишиться її невеликий кінець у вигляді петлі. У цю петлю пропускають голку з ниткою, затягують її.

Шов уперед голкою: виконують справа наліво однаковими стібками через певну кількість ниток. Закріпивши робочу нитку, на голку беруть 3 - 4 нитки тканини, а під голкою таку ж кількість залишають. Виконавши перший
стібок, набирають наступний. При цьому голку спрямовують уперед паралельно двом ниткам підткання, між якими було зроблено перший прокол. Виконавши шов, нитку обов’язково закріплюють під настилом вишивки. Шов виконують не тільки по прямих нитках, а й у різних напрямках.
Цей шов застосовують для обведення контурів узорів, настилу в різних гладях, для заповнення площини, а також як самостійний вид вишивки.

Шов за голкою виконують справа на ліво так, щоб голка щоразу входила в тканину за ниткою, а виходила попереду. Шиють цей шов двома способами:
1. Закріпивши нитку, відраховують назад по підтканню певну кількість ниток, яка дорівнює довжині стібка і вколюють голку. Відрахувавши вліво,
вколюють її знову відступають назад на дві нитки основи і виконують другий стібок. З лицьового боку утворюється штрихова лінія – рядок стібків з проміжками між ними, що дорівнюють довжині стібка.

2. Виконують його, як і перший лише голку виколюють попереду не на потрійну, а на подвійну кількість ниток. Виконуючи наступний стібок, голку
вколюють позаду нитки у початок попереднього стібка.
З лицьового боку шов схожий на машинну строчку, тому його ще називають ручною строчкою.
З виворітнього боку шов за голкою схожий на стебловий.
Швом за голкою можна вишивати не тільки один ряд, а й у кілька рядів із зміщенням стібків, виконуючи їх різної довжини.
Цей шов застосовують для виконання бісерного шва, білої гладі, рубцювання на чоловічих та жіночих сорочках,для виконання більш складних узорів.
Шов козлик виконують зліва направо. Кожний наступний стібок виконують поверх попереднього.
Козлик буває вузьким і широким. Це залежить від відстані між верхнім та нижнім його краями. На лицевому боці цей шов утворює ряд схрещених стібків, а на виворотньому – дві  паралельні прямі лінії з маленькими стібками.
Існує багато варіантів цього шва: козлик з верхоплутом, козлик зі швом
уперед голкою, оксамитовий та інші. Їх можна використовувати для обробки країв виробів, оздоблення одягу, предметів побуту і заповнення елементів різних узорів квітів, листя тощо.

Стебловий шов виконують здебільшого зліва на право  або знизу вгору двома способами:
1.                Від місця закріплення нитки відраховують вправо 6 ниток, вколюють нитку в тканину, набирають 3 нитки вліво і виколюють.  Від
проколу вправо  знову відраховують 6 ниток і виконують у другий стібок. Так вишивають до правого краю зразка і закріплюють робочу нитку.
2.                Від місця закріплення нитки відраховують вправо 8 ниток, вколюють голку в тканину, натирають на неї 6 ниток вліво і виколюють. Знову відраховують 8 ниток і виконують другий стібок. Так вишивають до
правого краю зразка, де закріплюють робочу нитку.В такому способі стібки виходять один з-під одного. Слід постійно стежити, робоча нитка завжди виходила з одного боку вже прокладених стібків, бо інакше шов не буде
рівним.
Лицевий бік стеблового шва має вигляд крученої нитки, а виворітний за першим способом – машинної строчки.
Стебловим швом вишивають контури рослинних узорів або зашивають увесь узор. Ним також роблять мітки на білизні оздоблюють дитячий одяг  і різні предмети побуту.

Тамбурний шов виконують за контуром малюнка справа на ліво. Потім затягують рівномірно, формуючи правильні округлі елементи. На
виворітному боці утворюються дрібні стібки, що окреслюють контури малюнка.
Тамбурним швом вишивають рослинні орнаменти доповнені гладдю та різноманітними сітками і швами наносять лінії, заповнюють середину узору, зашивають усю площину або ж окремі деталі малюнка.

Петельний шов. Із закріпленої робочої нитки на лицевому боці тканини утворюють повітряну петлю, вколюють голку в місце виходу нитки і
виколюють по середині у верхній частині петлі, яка утворює наприклад пелюстку. Виколовши голку, прикріплюють петлю – пелюстку зверху невеличким стібочком. Так само виконують другу петлю під кутом до першої а тоді третю і т.д.
Петельний шов може бути крайовим оскільки ним обшивають краї
різних виробів – одягу, рушників, серветок, доріжок тощо. Закріпивши нитку  на рубці петелькою, відступають від цього місця кілька ниток і роблять стібок, виводячи голку поверх нитки, завдяки чому в процесі затягування утворюється петля.      

           


Немає коментарів:

Дописати коментар